WŁOSY WYSOKOPOROWATE, ŚREDNIOPOROWATE, NISKOPOROWATE – CO TO ZNACZY

WŁOSY WYSOKOPOROWATE, ŚREDNIOPOROWATE, NISKOPOROWATE – CO TO ZNACZY

…czyli jaki określić swoją porowatość i dobrać odpowiednią pielęgnację

W dzisiejszym poście podpowiadam jakie korzyści płyną z rozpoznania i zdefiniowania swojego typu włosa. Nie jest to trudne, a ma spore znaczenie przy wyborze kosmetyków i rodzaju oleju. Pielęgnacja to podstawa, warto zatem wybierać świadomie. 

Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek, czym się kierować, by cieszyć się coraz bardziej zadbanymi i zdrowszymi włosami każdego dnia.

Kluczową sprawą w zbilansowanej pielęgnacji włosów jest określenie poziomu ich porowatości. Im jest on wyższy, tym bardziej otwarte będą łuski naszego włosa, co niesie za sobą szereg konsekwencji. Na wysoką porowatość włosów wpływają zabiegi chemiczne np. koloryzacja, trwała ondulacja, a także zbyt częste traktowanie ich wysoką temperaturą m.in. lokówki czy prostownicy, czyli podsumowując: wszystko to, co je niszczy.

porowatość włosów

Dwa poniższe testy pomogą określić Wam stopień porowatości włosów. Najlepiej jednak rozpoznacie ją dzięki uważnej obserwacji, na co dzień.

Test #1

Przeciągnij palcami po całej długości włosa zaczynając od końcówki w kierunku cebulki. Włosy niskoporowate są idealnie gładkie, a przy włosach wysokoporowatych wyczujesz pod palcami nierówności. Twoje włosy są gładkie bliżej nasady, a chropowate na końcach? To dlatego, że włos nie zawsze jest w identycznej kondycji na całej swojej długości.

Test #2

Do szklanki wlej wodę o temperaturze pokojowej. Na powierzchni wody połóż delikatnie swój włos – nie wrzucaj go, ani nie zanurzaj. Po 5-10 min sprawdź, gdzie się znajduje: włos niskoporowaty będzie blisko powierzchni wody lub nadal będzie się na niej unosił, średnioporowaty opadnie na poziom, mniej więcej, do połowy poziomu wody, a wysokoporowaty będzie blisko,a nawet opadnie na dno szklanki.

Poniższe grafiki przybliżą Wam charakterystykę oraz podstawową pielęgnację dobraną do porowatośći.

pielęgnacja włosów wysokoporoawtych
pielęgnacja włosów średnioporowatych
pielęgnacja włosów niskoporowatych

Jako posiadaczka włosów wysokoporowatych, których stan polepsza się, (na szczęście) dzięki regularnej i odpowiednio dobranej pielęgnacji, używamy i recenzujemy zarówno produkty proteinoweemolientowe i humektantowe więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.


A Wy? Jakiej porowatości są Wasze włosy? Pielęgnujecie je odpowiednio?

G.

Powrót do góry