JAK CZYTAĆ SKŁADY KOSMETYKÓW CZ.1 – ALKOHOLE

JAK CZYTAĆ SKŁADY KOSMETYKÓW CZ.1 – ALKOHOLE
Aby móc świadomie dbać o włosy czy skórę, podstawowa umiejętność czytania składów jest niestety niezbędna. Dlaczego niestety? Ponieważ większość z nas, nie jest chemikami, kosmetologami, czy technologami kosmetycznymi, a rozszyfrowywanie składów wcale nie jest takie proste. Ja sama, nie jestem przedstawicielem, żadnego z wyżej wymienionych zawodów, a post ten piszę wyłącznie na podstawie tego, czego nauczyłam się sama, będąc dociekliwym konsumentem.
Nigdy nie byłam zbyt pilną uczennicą, jednak chemia była jednym z moich ulubionych przedmiotów, a plakat z tablicą Mendelejewa przez wiele lat zdobił ścianę mojego pokoju.

Alcohol denat, Cetearyl Alcohol,Isopropyl Alcohol, Mirystyl Alcohol…

To jak to jest z tymi alkoholami? Pewnie u części z Was, pierwsze skojarzenie z alkoholem to – składnik, którego należy unikać, wysusza, podrażnia i na pewno nie przyniesie żadnej korzyści!

Czy aby na pewno?

Czy wiecie, że jeden z najpopularniejszych humektantów, czyli gliceryna (glycerin) też jest alkoholem?

Chciałabym uniknąć podziału na „dobre i złe” alkohole, ponieważ jest on mocno umowny, a nie zawsze potencjalnie „zły” alkohol eliminuje dany kosmetyk.

W przypadku poniższych trzech składników INCI – zachowajcie ostrożność, ale też zdrowy rozsądek 😉

Alcohol Denat – rozpuszczalnik, konserwant. Ma właściwości silnie wysuszające, na pewno unikajmy go w preparatach do zabezpieczania końcówek, typu jedwab czy serum silikonowe. Nie jest również wskazane aby używać np toniku do twarzy z dużą zawartością alkoholu denaturowanego. Używam obecnie świetnego kremu  do twarzy, gdzie jest on pod koniec składu, jednak jego zwartość w tym produkcie jest pewnie minimalna i pełni on jedynie funkcję konserwantu. Krem jest świetny, doskonale nawilża i absolutnie nie przesusza skóry.
Jest również bardzo często spotykany w składach wcierek do skóry głowy, gdzie pełni rolę promotora, pomagającego dotrzeć składnikom aktywnym wgłąb skóry. Posiadacze wrażliwych skalpów mogą doświadczyć podrażnia i wysuszenia. Dopuszczony w kosmetykach naturalnych.
Isopropyl Alcohol – rozpuszczalnik, konserwant. Równie popularny, co jego brat powyżej. Może wysuszać. Unikajmy go w kosmetykach,  jeśli występuje w pierwszej połowie składu.
Teoretycznie powinniśmy unikać go w produktach do włosów, tj. odżywki czy maski. Osobiście nie odczuwam jego zgubnego działania na moje wysokopory w moich dwóch ulubionych produktach do włosów – odżywce Garnier Ultra Doux avocado + karite oraz masce Biovax Opuntia+Mango. Posiadacze bardzo uwrażliwionych włosów, mogą zauważyć zgubne skutki jego obecności, w postaci przesuszenia.
Benzyl Alcohol – bardzo popularny konserwant, alkohol aromatyczny (imituje zapach jaśminu), rozpuszczalnik, regulator lepkości. Dopuszczony w kosmetykach naturalnych. Może być alergenem.

Alkohole tłuszczowe:
Cetearyl Alcohol – emolient tłusty (definicja KLIK TU), kondycjoner, substancja konsystencjotwórcza. Otula włos/skórę delikatnym filmem, który zapobiega utracie wody.

Cetyl Alcohol – emolient tłusty, kondycjoner, emulgator, stabilizator. Zmiękcza skórę/włosy, zapobiega utracie wody

Stearyl Alcohol – emolient, kondycjoner, stabilizator, emulgator. Niweluje pylenie w produktach pudrowych, zmiękcza naskórek.

Inne przykłady mniej znanych alkoholi tłuszczowych to: Mirystyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Palm Alcohol, Oleyl Alcohol, Decyl Alcohol, Isostearyl Alcohol – wszystkie one są bezpieczne, a ich rolą w kosmetyku jest natłuszczanie i zmiękczanie.

Alkohole alifatyczne:

Glycerin – humektant (definicja KLIK TU), pochłania wodę, promotor przenikania substancji aktywnych do skóry
Propylene Glycol – humektant, substancja nawilżająca, promotor przenikania substancji aktywnych do skóry
Sorbitol – humektant, wiąże wodę w naskórku, absorbuje i wiąże wodę z otoczenia, zmiękcza i wygładza skórę/włosy, rozpuszczalnik
Xylitol – nawilża, przeciwdziała rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, często spotykany w peelingach mechanicznych

Ten post, jest  pierwszym z serii „Jak czytać składy”. Mam nadzieję, że cykl Wam się spodoba, będzie poczytny i ułatwi Wam rozszyfrowywanie małego druku na opakowaniach kosmetyków.

Dajcie znać, o jakiej grupie składników, chcielibyście poczytać w następnym poście.

G.

Powrót do góry